Osada Turystyczna Czorsztyn

  • Osada Turystyczna Czorsztyn
    Osada Turystyczna Czorsztyn

Osada turystyczna Czorsztyn znajduje się na półwyspie Stylchyn w miejscowości Kluszkowce. Powodem jej częstego odwiedzania jest fakt, że składa się na nią zabytkowy kompleks willi, domów i piwniczek pochodzących z XIX wieku usytuowany nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego. Osada dzieli się na dwie części. Jedna z nich jest typowo zabytkowa, zaś druga służy przybywającym tu turystom. Obiekty znajdujące się w części zabytkowej zostały tu przeniesione z okolicznych wsi, do których można zaliczyć Maniowy, Kluszkowce i Czorsztyn. Następnie odbudowano i odrestaurowano je, aby mogły być dostępne dla zwiedzających. W ten sposób zachowano jedne z najpiękniejszych zabytków architektury góralskiej.

Obiektem godnym zwiedzenia jest muzeum etnograficzne z zagrodą Jana Królczyka. Można tu zobaczyć pierwotne wyposażenie gospodarcze i domowe pochodzące z 1909 roku. Tutaj też znajduje się uliczka kamiennnych piwniczek ze spichlerzykami z drewna. Prawdziwym rarytasem jest niewątpliwie najstarsza chałupa z 1898 roku wraz z budynkami gospodarczymi: stajnią, stodołą, oborą i chlewikiem. Do zwiedzania dostępny jest zespół obiektów architektonicznych pochodzący ze wsi Maniowy. Składają się na niego: sieczkarnia, chałupa dymna oraz uliczka pełna malowniczych piwniczek i spichlerzyków.

Osada turystyczna Czorsztyn poza historycznymi budynkami oferuje także inne atrakcje przeznaczone dla osób indywidualnych. Można tu liczyć nie tylko na nocleg i wyżywienie, ale także na m.in.: ognisko, grill, imprezy góralskie, jazdę konną, kulig z pochodniami, paintball oraz możliwość uprawiania sportów wodnych i zimowych. Osada jest odwiedzana przez osoby prywatne oraz pracowników firm, którzy organizują tu konferencje i imprezy integracyjne. Istnieje także możliwość urządzenia wesela lub innej imprezy okolicznościowej.

rafting